Tours In Albania

Albania 01

 • Arrival in airport.Transfer to the Llogara mountain, National Park 1200 above sea leverl.Accommodation in cabins.
 • Horse ride and by car then. Area exploration up to Palase area.
 • Alpinism to the mountain of Llogara.
 • Llogara-Qeparo.Visit the castle of Ali Pashe Tepelena.Accommodation in hotel.Leisure (beach)
 • At leisure in the Beach of Qeparo
 • Qeparo-Saranda.Accommodation in hotel. At leisure/beach.
 • Drive to Butrint.Excursion in Butrint (antique city of Butrint a world heritage under UNESCO protection).BAck to hotel and in the afternoon at leisure/beach.
 • Saranda-Gjirokastra.Gjirokastra under UNESCO protection. Then alpinism in the "MALIN E GJERE" (WIDE MOUNTAIN).In the evening visit the castle.
 • Gjirokaster-airport-transfer

Tags: 

Albania 02

 • Arrival in airport. Transfer to Shkodra. Accommodation in hotel "Mondial". Dinner with Italian cuisine.
 • Tour of Shkodra: Rozafa castle, Phonoteca "Marubi" and the Old Bazaar.In the afternoon:Shkoder-Lezha-Kruja.Arrival and accommodation in hotel Panorma i Kruja.Dinner with national cuisine. 
 • Tour of Kruja: Skanderbeg's Musuem, the castle, the Ethnographic Museum adn the unique in Balkan the "Old Medieval Bazaar" of Kruja.In the afternoon departure to Tirana.Arrival and accommodatoin in hotel "Vila Tafal".Dinner with live folk show at "Juvenilja castle restaurant"

Tags: 

Albania 03

 • Day 1 - Arrival in Tirana and accommodation in hotel.
 • Day 2 - Lezha, you can visit the area of Tales, one of the most beautiful lagoons in Balkan. It is a very attractive area for hunting.The trip goes on to LURA lakes.The famous lakes of LURA.Accommodation will be in local houses.You will enjoy a typical Albanian dinner.
 • Day 3 - Tour in the 5 lakes of LURA
 • Day 4 - You will travel by car to Koman, then you will get he ferry-boat and enjoy the trip in the lake of Koman which goes through the very beautiful scenery of mountains of this area.Accommodation will be in Bajram Curri town,You will enjoy the traditional food as well as dancing of Tropoja district.

Tags: 

Albania 04

DAILY TOURS - SHKODRA

FROM MONTENEGRO EVERY SUNDAY FROM 01 JULY TO 01 SEPTEMBER

 • Arrival at the border
 • A welcome drink form the agency
 • Arrival in Shkodra.Visit the old city and the Museum of Arts
 • Visit the famous Albania castle of SHkodra guide in English or German/French/Spanish.
 • Lunch with live music (show) at 'Nacional" restaurant
 • Boat-trip in Shkodra lake and Buna river. 

Group tariff 45 euro/p/person

The program includes:

 • The guide
 • Museum entries
 • The lunch (with live music and show)
 • The cocktail in the castle

Tags: 

Albania 05

SARANDA

 • Arrival of the group at 09.00AM
 • Tour of Saranda (45minutes)
 • Visit the ancient town of Butrint
 • Photo-stop in Ksamil on the way to Butrint
 • On the way back from Butrint, group enjoys the lunch with show at the fantastic out-look of Saranda which is the castle of Lekuresi (traditional songs and dancing and folk mucis

Min group 30 pax

Tariff: 49 euro/p/person

AROME PRANVERE NE SELANIK 4-7 MAJ

Dita e pare: Takimi i pjesemarresve ne oren 06:00 dhe nisja drejt Selanikut. Gjate udhetimit ndalesa te shkurtra per pushim dhe kafe. Mberritja ne Selanik dhe akomodimi ne hotelin e prenotuar. Ne mbremje shetitje ne sheshin kryesor te qytetit “Aristotel “ dhe darka.

Dita e dyte: Mengjesi ne hotel. Vizitat ne Selanik fillojne me Kishen Bizantine te St. Demetrios, Manastirin e Davidit , Kalane e qytetit (Eptapirgiou Street) ku pamja duket magjepsese, Pallati I Galerius, Kishen e St. Sofias, Muzeu i kultures Bizantine, Muzeu arkeologjik, Kulla e Bardhe dhe nje pjese te kohes dedikuar pazarit qendror te qytetit “Ancient Agora”(shoppingne nje nga qendrat tregetare te Selanikut). Pasdite e lire ne shetitoren e famshme te Selanikut “Tsimiski”. Darka ne nje nga tavernat me muzike live ..

DITA E TRETE….TE LIRE

Dita e KATERT: Mengjesi ne hotel. Shetitje panoramike e qytetit dhe nisja drejt TIRANES. Ndalesa rruges per pushime dhe kafe. Procedurat kufitare. Arritja ne Shqiperi. Perfundimi i programit dhe sherbimeve te agjencise.


 Çmimi  120  euro /personi        


Ne çmim perfshihen: Udhetimi me autobus komod, 3 nete akomodimi ne hotel me 3 yje me mengjes, guide profesionale e licensuar. Transferta hotel -kongres-hotel

Pages

Subscribe to Tours In Albania

ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В АЛБАНИИ

PRESENTAZIONE DI ALBESCRUISES

VERSION EN ESPAÑOL